Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obsah stránky

Odkud se dostala představení na XLII. ročník Národní přehlídky venkovských divadelních souborů K

Letošní maraton postupových přehlídek započal ve Třešti (11. 3. - 19. 3.). Poprvé licencovaný pořadatel se nezhostil své úlohy právě nejlépe. Ze 14 inscenací uváděných v programu jen tři splňovaly podmínku místa do 5000 obyvatel. Doktorská pohádka od Karla Čapka v provedení souboru ze Stonařova, Marca Camolettiho Anna v ringu prezentovaná Počáteckým divadelním spolkem a DS PIKI Volyně hra Monsieur Amédée (alias Hamed z Bogoty) autora Alaina Reynauda-Furtona. Divadelní spolek VOJAN Libice nad Cidlinou uvedl sice Zajícovu Poslední Vojtěchovu misi, ale soutěžil o postup na Děčín. Překvapením proto byla nominace Obchodníka s deštěm divadla Duha Polná (5246 obyvatel dle ČSÚ), která také soutěžila o postup na Děčín. Tuto nominaci od poroty ve složení Ladislav Vrchovský, Radavan Pácl a Jiří Juráš nemohla programová rada KDP přijmout, protože nesplňovala podmínky propozic.

V pořadí druhá přehlídka byla v Sadské ve dnech 14. - 17. dubna. Zde porota Rudolf Felzmann, Jiří Hraše a Jaromír Kejzlar hodnotila 5 inscenací. Místní divadelní soubor Klicpera Sadská uvedl Na tý louce zelený od Járy Beneše, Martin Drahovzal upravil Valmontovy Nebezpečné známosti Choderlose de Laclose a prezentoval ji se souborem Mrsťa Prsťa Kouřim. Klubová scéna TMA - divadla Terezín předvedla jednoaktovku Ona autorky Susany Torres Moliny a získala nominaci na KDP. Nevyléčitelní Christophera Duranga v provedení divadla Tyrš Lány bylo další představení. Přehlídku ukončila divadelní společnost Křoví Líšnice hrou Ivana Krause Víkend.

 

Přehlídka v Brněnci měla stejný termín jako v Sadské. Zde byla ostřílená porota v čele s Františkem Laurinem a členy Sašou Gregarem a Petrem Kolínským. A měli z čeho vybírat. Spolek divadelních ochotníků Heyduk Předhradí uvedl pohádku Ludmily Chalupníkové Nezbedná pohádka a aby toho nebylo málo, tak ještě od stejné autorky Legendu o Radyni. Divadelní soubor Městečko Trnávka předvedl Svěrákovu a Smoljakovu skoropohádku Dlouhý, Široký a Krátkozraký, kterou porota nominovala na KDP. Dalším soutěžním představením byl Moliérův Zdravý nemocný v provedení divadelního souboru Ledříček z Klášterce nad Ohří. Kroužek divadelních ochotníků z Dolní Dobrouči uvedl hru N. Lužné na motivy J. Patrika Hledá se manžel. Přehlídku završilo Chvaletické divadlo JenTak z Chvaletic Hráči Torstena Buchsteinera a vysloužilo si doporučení na KDP.

 

Čtvrtá přehlídka se konala ve Štítině. Zde porota - Ladislav Vrchovský, Hana Cisovská, Dušan Zakopal a René Šmotek neudělila ani nominaci, ani doporučení, i když měla z čeho vybírat. V termínu 11. až 16. dubna se zde odehrálo pět soutěžních představení a jedno bylo hostem přehlídky, kterou zahájila konverzační komedie místního DS Šamu Štítina Údržbář Erica Assouse. Ryba ve čtyřech W. Kohlhaase a R. Zimmerové byla předvedena DS J. K.Tyl Brodek u Přerova. DS Kotouč Štramberk předvedl inscenaci Branislava Nušiče Paní ministrová. Antonín Procházka a jeho Klíče na neděli inspirovaly DS Berani z Těžkovic. Na závěr si DS kulturního střediska z Velké Bystřice sehrálo vlastní hru Mnoho povyku pro psa na motivy komedie I. Bencsika Psí komedie.

 

V Trhových Svinech se konala postupová přehlídka o víkendu 15. - 17. dubna. Ženský Amatérský Spolek Homole zde uvedl hru Stanislavy Kočvarové Rychlé šipky a získal doporučení, které si rovněž odnesla Audience Václava Havla v provedení Ochotnické jednoty Brloh. A doporučeno bylo i SUchdolské Divadlo Suchdol nad Lužnicí, které si vybralo hru Jaroslava Koloděje Postel pro anděla, Fikar Nadějkov předvedl hru Vydrž, miláčku, kterou napsali Ray Cooney a John Chapman. SUchdolské Divadlo Suchdol nad Lužnicí si ale zahrálo ještě jednu hru, a to Pěnkavu s loutnou Antonína Přidala. Přehlídku zakončila komedie Alaina Reynauda-Furtona Monsieur Amédée v překladu Jiřího Žáka v podání DS PIKI Volyně. Porota ve složení Jiří Andrle, Dagmar Roubalová-Brtnická a Jaromír Hruška přes tři doporučení neudělila nominaci.

 

V Němčicích nad Hanou byl opět bohatý týden od 30. 4. do 6. 5. Ladislav Vrchovský, Vladimír Zajíc a Milan Strotzer v porotě opravdu měli co dělat. Nominovali hned první představení Prach a broky Václava Bárty v provedení Morkovských ochotníků o.s. Werichova Královna Koloběžka první v podání místního DS Na Štaci byla první pohádkou, DS Štěk Štěpánov uvedl Válku ve třetím poschodí, doporučení si odnesl Bodlák - Bernacké Ochotnické Divadlo za uvedení lidové frašky se zpěvy Žena hašteřivá a manžel zoufanlivý. KDO Hvozdná uvedlo pohádku Miroslava Plešáka Jak rozesmát princeznu, rovněž Háháhá Šternberk uvedl pohádku Václava Berana Jůlinka a kouzelné račí klepeto. Následovala Aristofanova Lysistrata v provedení DS Zdeňka Štěpánka z Napajedel. DS Zmatkaři Dobronín si vybrali pro svoji prezentaci hru Marca Camelottiho Na správné adrese. Další pohádku - Král zvířat od Martina Šmída představil DS J.K. Tyl Brodek u Přerova a další doporučení si vysloužilo Ořechovské divadlo Peškovými Rychlými šípy z Oltecu aneb Operetou třetího věku. Veselá pohádka A. Radoka, M. Tesařové a I. Lahodné Podivné příhody pana Pimpipána byla inscenována DS FOOR z Hustopečí. DS Teatrum Velké Opatovice inscenovalo hru Romana Krejčíře Za sušenou vodou, DS Kroměříž pak pohádku Zdeňka Kozáka Čáry báby Cotkytle aneb Tři zlaté zuby děda Vševěda a přehlídku završil BLIC Ostrožská Nová Ves hrou Jaroslava Koloděje Jak to vidí ryby.

 

Další soutěžní přehlídka byla v Boleradicích. Od 2. do 7. května zde Lenka Lázňovská, Leo Waletzký, Dušan Zakopal a Karel Tomas hodnotili sedm představení. Přehlídku zahajovalo 8 žen v provedení Divadla Stodola z Jiříkovic, DS bratří Mrštíků Boleradice uvedli Robina zbojníka, Cimrman Revival Sivice předvedl Svěrákův a Smoljakův Akt, Byl jednou jeden život byl titul, který si vybrala Lehká mozková dysfunkce Kunštát. Babička Boženy Němcové měla být opět v provedení DS bratří Mrštíků místního souboru, ale ti ji nahradili Maryšou bratří Mrštíků a obdrželi za ni nominaci na KDP. DS Jiřího Voskovce Sázava předvedlo Orfea nejen v podsvětí a na závěr DS Vlastimil Jedovnice uvedl Zvláštní vydání.

 

I přehlídka v Josefově Dole překypovala účastníky. Porota Jiří Hraše, Rudolf Felzmann a Jaromír Kejzlar ve víkendovém maratonu shlédla komedii Georgese Feydeaua Dámský krejčí v provedení divadelního souboru Sokol Bozkov, Baladu z hadrů Voskovce a Wericha v provedení divadelního spolku J. J. Kolár při TJ Sokol Poniklá, Sen čarovné noci Williama Shakespeara, kterou uvedl divadelní spolek Zákupy. A nominovala divadelní spolek Krakonoš s operetou Mam'zelle Nitouche autorů Florimonda Hervého, Henryho Meihaca a Artura Milhauda. Ještě shlédli DS J. K. Tyl Josefův Důl s veselohrou Olgy Scheinpflugové Houpačka a DS Vojan Desná - Mladá haluz s inscenací komedie Williama Shakespeara Puko - viny aby nakonec i doporučila Rádobydivadlo Klapý s komedií Bohumila Hrabala Taneční hodiny pro pokročilé.

 

Miletínské divadelní jaro se konalo v termínu 13. - 15. května. Zde pracoval lektorský sbor František Laurin, Jan Císař, Alena Exnarová, Alexandr Gregar a Jaromír Vosecký. Přehlídku započal divadelní soubor Maska Česká Skalice hrou Petra Vlka Lněničky Strašidýlko z hradu Metrwill, divadelní soubor Korálka Dětenice pokračoval hrou Emanuela Schmitta Hotel mezi dvěma světy. A místní soubor Erben Miletín sehrál hru Jaroslava Koloděje Dědeček, aneb Musíme tam všichni. Další den začínalo Sopotnické ochotnické divadlo Agenturou Drahoušek Rudolfa Trinnera, divadelním souborem Zdobičan Vamberk a hrou Johana Nepomuka Nestroye Lumpacivagabundus, aby nominaci obdržel divadelní soubor Kolár Police nad Metují hrou Jeana Poireta, Elaine Mayové a Jaroslava Součka Ptačí klec. V neděli přehlídku zakončil divadelní soubor Floriánek z Čisté u Horek hrou Romana Cicy Hampla, Markéty Veselé a Vaška Jiřičky Peklo na Zemi.

 

A maraton se završil na západě - ve Žluticích. Porotci Ruda Felzmann, Máša Caltová a František Hromada nominovali hned první představení místního Žlutičanu, hru Jaromíra Břehového Zátiší s loutnou. Hartmanické ochotnické divadlo TYL Hartmanice inscenovalo Na správné adrese Marca Camolettiho a Farní divadelní spolek Plánice uvedl Voskovcovu a Werichovu Hlavu proti Mihuli. Doba kamenná Pavla Němce v provedení divadelního souboru při MKS Poběžovice a Leona si pospíšila Georgese Feydeaua divadelního souboru MKZ Horšovský Týn (který si odnesl doporučení) zakončily den. V neděli ještě dvě představení - Jiráskova Lucerna Spolku divadelních ochotníků v Radnicích a Slaměnný klobouk Eugena Labiche v podání divadelního souboru J. K. Tyla z Mýta završily nejen přehlídku ve Žluticích, ale celý ten postupopřehlídkový maraton.

 

Sedmdesát dvě inscenace deseti postupových přehlídek vyústilo v sedm nominací a osm doporučení. Přestože počet nominací obsadil počet hracích dnů programu Krakonošova divadelního podzimu, programová rada ve složení František Laurin, Vlastimil Ondráček, Svatava Hejralová, Rudolf Felzmann, Ladislav Vrchovský, Jiří Hruška, Lenka Lázňovská a Karel Bárta rozhodla o pořadí doporučených představení. Přípravný výbor pak dal na doporučení programové rady, rozšířil počet hracích míst na devět a doplnil program o hosty přehlídky - DS Zmatkaři Dobronín s monodramatem Cesar a Drana, pohádku Divadla matky Vackové Praha Šípková Růženka a defilé Pohárku SČDO.

 

Je škoda, že ze zpráv některých přehlídek není zřejmé, odkud je soubor, jaké je plné jméno autora, hry a jak se vlastně soubor jmenuje. Doufám, že v příštím ročníku se polepšíme.

ph
Vyšlo ve Větrníku č. -2
7. 10. 2011

Patička

© Jan Pohanka, David Hejral, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2020