Vlastimil Peška
Měla babka čtyři jabka
DS Vojan Libice nad Cidlinou
Úterý 4. října 9.30
Čtyři pohádky ukryté do čtyř jablíček. Díky vtipné propojovací lince, tedy hře na babky a dědky, hravý celek vtáhne malé diváky do pohádkového děje. Nechybí ani melodické, notoricky známé, dětské písně a velké loutky zvířátek. Autorem je hudební skladatel, režisér, dramatik, hudebník, herec a občasný scénograf v jedné osobě Vlastimil Peška. Po ukončení studia brněnské konzervatoře (housle) a JAMU (skladba) nastoupil do hereckého angažmá ve Studiu Ypsilon, kde působil tři sezóny. Poté si dopřál postgraduální studium činoherní režie – opět na JAMU. Od roku 1984 se profesionálně věnuje režii, ke které připojuje i své herecké, hudebnické a skladatelské dovednosti.
Režie a úprava: Jaroslav Vondruška
Návrh scény a loutek: Lucie Auerswaldová-Babáková
Výroba loutek: Lucie Auerswaldová-Babáková
Výroba rekvizit: Jiří Hlávka
Kostýmy: kolektiv DS
Světla a zvuk: Aleš Jiroudek/Martin Prášil, Jaromír Rezek
Délka představení: 60 minut, bez přestávky
Anička, kočička, koza a babka: Barbora Vaňková/Pavlína Zachová
Týna, myšák, kráva a babka: Radka Votrubová
Vendula, kočička a babka: Helena Vondrušková
Máňa, Mařenka a koblížek: Petra Soukupová/Pavlína Zachová
Ferda, řepa, prasátko, dědek: Ondřej Růžička
Tonda, pejsek, dědek: Milan Čejka/Jaroslav Vondruška
Honza, Honzík, ježek: Jan Pejcha/Tomáš Čivrný
Pepa, lišák, dědek: Jaroslav Brendl
U zrodu nově vznikajícího libického souboru stáli v 60. letech minulého století Vlasta Burgrová a Jaroslav Vondruška. Na podzim roku 1968 se začalo se zkoušením parafráze známé české pohádky Šípková Růženka od Jana Švestky. V té době byl také vybrán název souboru. Z několika návrhů zvítězil VOJAN – po herci Eduardu Vojanovi, velké osobnosti českého divadla.
První kroky na „prknech, která znamenají svět“ byly učiněny v bývalém hostinci „U Faltýsků“. Jeho prostory byly v té době využívány pro nejrůznější obecní kulturní aktivity. Pro zkoušení a provozování divadelních představení nebyly příliš pohostinné. Chybělo jakékoli zázemí a zima se zaháněla malými kamínky na jevišti. Domovskou scénou se však nakonec pro libický Vojan stal nový kulturní dům. První hrou, kterou v něm DS Vojan uvedl 12. 4. 1981, byla hra G. B. Shawa Pygmalion. Za dobu trvání souboru jsme hostovali na 199 jevištích v Čechách a na Moravě, na 11 v Chorvatsku pro naše krajany a také pro krajany ve Vídni. V roce 2000 na mezinárodní divadelní přehlídce (trienále) frankofonní oblasti v Belgii.
Libice nad Cidlinou leží v malebné Polabské nížině nedaleko lázeňského města Poděbrady. Vesnicí protéká řeka Cidlina vlévající se nedaleko obce do Labe. Libice se dočkala největšího rozmachu a rozkvětu v polovině 10. století, kdy na akropoli zdejšího hradiska sídlil knížecí rod Slavníkovců. První písemná zmínka o Libici je z roku 981 a pochází z Kosmovy kroniky české.