Carlo Goldoni, Vlastimil Peška
Poprask na laguně aneb Bláznivá komedie
pátek 13. října 16.00 a 20.00
Ořechovské divadlo Ořechov u Brna
Lidi zlatý, kdyby bylo na světě takových hádek a rozbrojů jako v proslulé komedii Poprask na laguně! To by nám bylo hej! Temperament, rvačky, pračky, hádky, rozchody a usmiřování – to vše ve slavné klasické komedii ze slunné Itálie. Muži a ženy šílí! Podaří se svědomité soudní úřednici urovnat spory mezi hašteřícími se sousedy z laguny?
Režie: Vlastimil Peška
Úprava, scéna, kostýmy a hudba: Vlastimil Peška
Výroba scény, světla, zvuk: Kamil Majda
Suflérka: Marta Kubíková
Volně podle překladu Jaroslava Pokorného
Délka představení: 80 minut, bez přestávky
Patron Toni zvaný Platejs, patron rybářské bárky: Petr Sekanina
Paní Pasqua zvaná Bandaska, žena patrona Toniho: Veronika Pečinková
Lucietta zvaná Kleveta, sestra patrona Toniho: Kateřina Chmelová
Beppo zvaný Sardinka, bratr patrona Toniho: Květoslav Kozel
Titta-Nane zvaný Tarantule, mladý rybář: Daniel Konečný
Patron Fortunato zvaný Treska, rybář: Karel Hegner
Paní Libera zvaná Kastról, manželka Fortunata: Radoslava Hadačová
Orsetta zvaná Makarón, sestra paní Libery: Anna Aujezská
Checca zvaná Sejreček, též sestra Libery: Vendula Pešková
Paní Vicenta, obchodnice s rybami: Ivana Černá
Toffolo zvaný Kretenda, lodičkář: Zdeněk Novotný
Isidora, komisařka trestního soudu: Libuše Pehalová
Pacco, pes patrona Fortunata: Jiří Sekanina
Paní Dýně, prodavačka dýní, Lulka, operátorka: Lenka Chybová
Karabiniér Šulda: Jaroslav Lorenc
Hudebníci: Adam Veleba, Leo Oliva, Vlastimil Peška
Ořechovské divadlo je proslulý vesnický divadelní soubor, který svojí divadelní poetikou dravého komediantství a velké múzičnosti udivuje diváky nejen po celé České republice, ale i na četných zahraničních zájezdech (Maďarsko, Švédsko, Německo, Anglie, Belgie, Švýcarsko, Chorvatsko). Divadlo má své sídlo ve stejnojmenné střediskové vesnici nacházející se jihozápadně od Jihomoravské metropole – města Brna.
Dnešní špičkový soubor vznikl před více než sto deseti roky z čistého vlasteneckého nadšení tehdejších zakládajících členů, které v počátcích vedl mladý dělník Josef Malý. Na začátku II. světové války bylo nadšení pro divadlo tak velké, že si ořechovští ochotníci postavili na místě staré selské stodoly Prozatímní divadlo. V této, dnes již technicky nevyhovující budově hrál a zkoušel soubor Ořechovského divadla až do roku 2010, kdy se přestěhoval do nových prostor v Obecním sále Kulturního centra Ořechov.
Obec Ořechov se nachází 15 km jihozápadně od Brna. Aktuální počet obyvatel ke dni 1. 1. 2020 je 2786. Katastr obce má 1969 hektarů zemědělské a lesní půdy. Dnešní Ořechov vznikl sloučením tří dříve samostatných obcí – Ořechova, Ořechoviček a Tikovic. Před druhou světovou válkou měly tyto tři vesnice asi 3000 obyvatel a stálo zde 641 domů. V současnosti je jich 871 včetně bytových domů. Ořechov má 33 ulic. Nadmořská výška obce je 312 m.
Ze severovýchodní, severní a severozápadní strany obec lemují smíšené lesy, kterými protéká řeka Bobrava. Podél Bobravy vede turistická stezka, která je často využívána cyklisty. Tato část ořechovského katastru je součástí Bobravské vrchoviny, která je předhůřím Českomoravské vrchoviny. Na řece Bobravě dodnes stojí čtyři mlýny, některé z nich byly až do roku 1948 v provozu. O Spáleném mlýně je písemná zmínka už z roku 1378. Celá tato oblast byla v roce 1982 vyhlášena chráněným územím Přírodní park Bobrava.
Obec Ořechov vlastní budovu kulturního centra, jejíž součástí je muzeum a obecní sál. V budově sídlí také Základní umělecká škola a dřevařská dílna pro handicapované V růžovém sadu. Ořechov je znám ořechovskými ochotníky, kteří pod názvem Ořechovské divadlo vystupují po celé republice a na divadelních přehlídkách již byli několikrát vyznamenáni.
EMBA je tradiční český výrobce hladkých lepenek, obalů, archivních systémů a dalších výrobků z recyklovaného papíru, čímž významně přispívá k ochraně životního prostředí.